ANKARA BALA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ankara İl Milli Eğitim Şube Müdürü Müberra OĞUZ ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf ŞAHİNKUŞ Büklükale kazı alanında incelemelerde bulundu.

Kazı alanını gezen heyetimize Japon Bilim Adamı Dr. Kimiyoshi MATSUMURA tarafından kazı alanı ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. 
Ankara İl Milli Eğitim Şube Müdürü Müberra OĞUZ ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf ŞAHİNKUŞ Büklükale kazı alanında incelemelerde bulundu.

Daha önceden Bala ilçe sınırlarımız içerisinde iken Karakeçili’nin ilçe yapılarak Kırıkkale’ye bağlanması ile Karakeçili ilçesi sınırları içerisinde kalan, Büklükale Ören Yerinde Dr. Kimiyoshi MATSUMURA Başkanlığında yapılan kurtarma kazısı çalışmaları 31.10.2010 tarihinde başlamış olup, Kültür Bakanlığı denetiminde devam etmektedir.

Kırıkkale İli, Karakeçili İlçesi, Köprüköy yakınında bulunan antik kent ve kale kalıntısı olduğu tahmin edilen kazı alanında Hitit Dönemine ait sur duvarları, Frig çağına ait yapı kalıntıları, Roma dönemine ait mezar ve antik yol yer almaktadır. Japon bilim heyeti tarafından Dr. Kimiyoshi MATSUMURA başkanlığında yapılmakta olan kazı ve beraberindeki araştırmalarda 1990 – 91 yıllarında yüzey araştırması başlatılmış birçok höyük ve düz yerleşim alanı tespit edilmiştir. 2009 yılında ise Büklükale olarak adlandırılan alanda kazı çalışmalarına başlanılmıştır. Yapılan kazılarda bölge tarihini aydınlatacak birçok veriye rastlanılmıştır. BÜKLÜKALE KAZISI  Kırıkkale İli, Karakeçili İlçesine bağlı Köprüköy beldesinde, Ankara’dan Kaman’a giden otoyolun Kızılırmak’ı geçmeden hemen sol tarafında yer almaktadır.

           Büklükale’nin M.Ö. 2. bin yılının sonunda, yani Hitit İmparatorluk Çağı’nda önemli bir şehir merkezi olduğu belirlenmiştir.  2009 yılı kazı çalışmaları sonucunda üç kültür tabakası tespit edilmiştir. Bunlar; I. Kat: Osmanlı Dönemi, II. Kat: Demir Çağı ( M.Ö. 1. binyıl ), III. Kat: Hitit İmparatorluk Çağı ( M.Ö. 2. binyılın ikinci yarısı ) olarak sıralanmaktadır. III. tabakada II. binin ikinci yarısına, yani Hitit İmparatorluk Çağı’na ait yangın geçirmiş mimari kalıntılar tespit edilmiştir. Yalnız bu mimarinin ne tür fonksiyona sahip olduğu henüz anlaşılamamış ve çalışmalar devam etmektedir. Tepeyi çeviren ve yaklaşık 7 m’den yüksek olan taştan yapılan duvarın kale savunması amacı ile yapılan duvar olduğu düşünülmektedir. Büklükale’nin ikinci binin ikinci yarısına ait bir Hitit şehri olduğu kesinleşmiş olup, devam etmekte olan kazıların Bölgemizin ve Anadolu’nun tarihine önemli katkılar sunacağı ve dünya çapında tanınan bir yer haline geleceği muhakkaktır.

10-07-201710-07-201710-07-201710-07-201710-07-201710-07-201710-07-2017

Göztepe, Atatürk Blv. No59, 06720 Bal/Ankara - 0 (312) 876 11 81https//bala.meb.gov.tr/mebpanel/dosyalar_index.php

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.