ANKARA BALA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yusuf ŞAHİN’in 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yusuf ŞAHİN’in 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım,

Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür. Öğretmenlik, insanlık tarihinin maddi bir ölçütü olmayan ölümsüz mesleğidir. Bilgi kaynaklarını öğreten, araştırmaya sorgulamaya yönlendiren, okuyan, düşünen, ülkesi ve milleti için çalışmaktan yılmayan, milleti için gelecek kaygısı taşıyandır öğretmen. Vatanını emanet edeceği nesillerin, milli ve manevi değerlerini muhafaza ederken aynı zamanda “gelişmiş dünya ülkelerinin gençleri ile yarışabilecek donanımla nasıl yetiştirebilirim” kaygısı taşıyandır öğretmen.

Bilgeliğin, gelecek nesillere ufuklar açmanın, toplumları karanlıktan aydınlığa çıkarmanın, değişimin, güvenin, başarının, hoşgörünün, dayanışmanın, sevgi ve saygının, hayatı fark etmenin, kendini gerçekleştirmenin, bir şeyler beklemeden hep fedakârlık etmenin kısaca öğrenmenin, öğretmenin; geçmişin ve geleceğin imzasıdır öğretmen. En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir.

Öğretmen, kendini sadece okul ile sınırlamayacağı gibi okul dışında dar alana kendini hapsedemez ve toplumdan soyutlayamaz. Çünkü o bir liderdir. Toplumun içinde olmalı, bulunduğu toplumun sosyal ve kültürel hayatına katılmalı, katkı sağlamalıdır. Öğretmen öğrencileri sadece akademik bilgiler vererek çok bilgili robotlar haline dönüştürmemeli; öğrencileri sosyal, kültürel, sportif faaliyetlere yönlendirerek yeteneklerini ve potansiyellerini azami derecede geliştirmelerine destek olmalıdır. Öğretmenle öğrenci arasındaki iyi bir iletişimin, öğrenme sürecini olumlu yönde etkilediği bilinmektedir. Eğitimde yeni sistemler geliştirilmeli, yeni anlayışlar aranmalı, teknoloji etkin bir şekilde kullanılmalı, ancak öğretmende olmazsa olmaz insan sıcaklığı, sevgi, şefkat, gözlerindeki gülümseme ve parıltının öğrenci üzerindeki olumlu tesiri hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir. Bir insanı kurtarmanın, bir alemi kurtarmak kadar önemli olduğu çok iyi bilinmelidir. Çünkü iyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir.

Bizler meslek hayatımız boyunca iyilik, doğruluk ve sorumluluk anlayışı içinde, insana ve topluma yön veren rehberlerden en önde gelenleriz.

Bir milletin milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerin üstün çalışmalarına bağlıdır. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerdir. Çocuklarımıza vereceğimiz eğitimin güvenilir ellerce yapılmasının ve milli bir nitelik taşımasının vatanımızın bütünlüğü, milletimizin bekası için ne kadar önemli olduğunu 15 Temmuz’da yaşadığımız olaylar bize bir kez daha göstermiş oldu.

Değerli Öğretmenlerim,

Sizlerle birlikte bu necip milletin evlatlarına hizmet etme imkanı veren Allah’a hamd ediyorum. Sizlerin desteği ve bu milletin duaları olmadan başarıyı yakalamamızın imkansız olduğunu çok iyi biliyorum. Mesleki Konumumuz ne olursa olsun amacımız; ilçemizdeki çocuklarımızı milli ve ahlaki değerlerle donatarak “Sizin en hayırlınız insanlara faydalı olanınızdır.” Düsturuyla yetiştirebilmektir. Sizlerle bunu başaracağımıza olan inancım tamdır. Bu vesile ile tüm öğretmenlerimizin “Öğretmenler Günü” nü kutlar Maarif Davası uğruna şehit olan tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına sabır dilerim.

                                                                                                                                                                                    

Göztepe Mahallesi, Atatürk Bulvarı, No12, Kat1, BALA / ANKARA - 0 (312) 876 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.