ANKARA BALA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün Yarıyıl Tatili Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün Yarıyıl Tatili Mesajı

Saygıdeğer öğretmen arkadaşlarım, değerli veliler ve çok kıymetli öğrenciler.

Dört aylık bir maratonun ardından 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılının birinci dönemi nihayete eriyor. Yorucu ama bir o kadar da verimli bir dönemi geride bırakıyoruz. Eğitim-Öğretim faaliyetlerinin aksatılmadan yürütülmesinde emeği geçen başta okul müdürlerime, müdür yardımcılarıma, öğretmenlerime ve tüm eğitim çalışanlarına teşekkür ediyorum.

Sayın Bakanımızın da yarıyıl tatili mesajlarında belirttiği gibi “Karne sadece çocukların karnesi mi, öğretmenlerin, velilerin karnesi mi? Aslında bu hepimizin karnesi. Her ne kadar karnenin üzerinde çocuğun ismi yazıyorsa da hepimizin karnesi. Bir çocuğun başarılı ya da başarısız olduğu doğrudan doğruya karnenin sol tarafıyla ilişkilendiriliyorsa o zaman biz öğretimin peşindeyizdir. Ama çocuğun karnesinin sağ tarafındaki bazı davranışlar, özellikler de dikkate alınıyor ve çocuk bütünsel olarak değerlendiriliyorsa o zaman çocuğun bütünsel gelişimine hürmet ediyoruz, saygı gösteriyoruz demektir.” Her şey not tan ve başarıdan ibaret değildir.

Çocuklarınızın karneleri aynı zamanda anne-babaları olarak onlarla ne ölçüde ilgilendiğiniz, ne ölçüde destek olduğunuz hakkında fikir veren birer ayna niteliğindedir. Dolayısıyla çocukların özgüvenini zedeleyecek tutumlardan özenle kaçınmanızı, çocuklar üzerinde yıkıcı etkiler oluşturacak tepkiler yerine, yapıcı, onarıcı, destekleyici ve teşvik edici bir yaklaşım benimsemenizi sonuç alıcı olması bakımından çok önemli görüyorum.

Okul dönemi boyunca sorumluluk altına giren çocuklarımızda stres birikimi oluşabilmektedir. Bu nedenle ebeveynleri olarak bu ara tatilde çocuklarımızın zamanlarını iyi değerlendirmeleri için onlara destek olmalı, çocukları televizyonun ve bilgisayarın esiri olmaktan çıkarıp açık havada streslerini atmalarına yardımcı olacak aktivitelere yönlendirmeliyiz. Çocuklarımızla eğlenceli vakit geçirebilir, akraba ve arkadaş ziyaretleri yapılabilir.

Yine çocuğun kendini geliştirecek ve onun ikinci döneme sağlıklı bir şekilde başlamasını sağlayacak, öğrencinin gelişim evrelerine uygun kitaplar ve kaynaklardan faydalanması öğrenme kayıplarını en aza indirecektir.

Unutmamalıyız ki, cesareti kırılmış, özgüveni zedelenmiş bir çocuğun hayatı boyunca hatırlayacağı deneyimler, telafisi her zaman mümkün olan karne notlarından daha önemlidir. Bu düşüncelerle çocuklarınızla birlikte sağlıklı, mutlu ve güzel bir tatil geçirmenizi diliyorum.

Tüm öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize sağlıklı, mutlu bir tatil diliyorum. 

Göztepe Mahallesi, Atatürk Bulvarı, No12, Kat1, BALA / ANKARA - 0 (312) 876 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.